Rewolucja cyfrowa w muzyce. Filozofia muzyki

Filozofia muzyki, jak i w ogóle filozofia sztuki, nie jest zakorzenioną dyscypliną akademicką. Wyłania się raczej sporadycznie w pewnych historycznych okolicznościach, kiedy dochodzi do decydujących zmian w praktyce muzycznej i konieczne staje się określenie na nowo, czym jest muzyka. Tak było w przypadku symfonii, która wykształciła się jako gatunek ponad dwieście lat temu i zmieniła znaczenie muzyki instrumentalnej. Coś podobnego miało miejsce sto lat temu wraz z odejściem od tonalności, kiedy narodziła się idea Nowej Muzyki jako współczesnej muzyki artystycznej. Wydarzeniem, które dzisiaj kieruje zainteresowanie filozofii w stronę muzyki, jest rewolucja cyfrowa. Kwestionuje ona dominujący wzór autoopisu muzyki oraz jej rzeczywistą ambicję artystyczną. Rewolucja cyfrowa w Nowej Muzyce jest tematem niniejszej analizy muzycznofilozoficznej.
~
Autor: Harry Lehmann
Tytuł: Rewolucja cyfrowa w muzyce. Filozofia muzyki
Tłumaczka: Monika Pasiecznik
Wydawnictwo: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
Rok: 2016
ISBN: 978-83-62418-60-2
Link do sklepu: Virtualo
~
RECENZJE
.
To się już dzieje, to wszystko, o czym pisze Lehmann, to nie jest wizja futurystyczna. […] To rzeczywiście jest ogromny zbiór bardzo trafnych uwag na temat rzeczywistości. Myślę, że każdy, kto interesuje się nowa muzyką, i zechce przedrzeć się przez miejscami bardzo wyrafinowany filozoficzny język Lehmanna, powinien się z tymi tekstami skonfrontować.
.
Adam Suprynowicz, Polskie Radio Program 2
~
Obserwowany przez Lehmanna w twórczości cyfrowych tubylców zwrot treściowo-estetyczny wydaje się logiczną konsekwencją technologicznej rewolucji. Jeżeli filozof ma rację, to uruchomiony przez powszechny dostęp do nowych technologii tworzenia, wykonywania i odbierania muzyki proces doprowadzi do przewrotu w muzyce artystycznej co najmniej na miarę tych z końca XVIII czy początku XX wieku. Jednak nawet jeżeli się myli, to sformułowany w „Rewolucji cyfrowej muzyki” dyskurs stanowi dziś, i pewnie w najbliższej przyszłości, kluczowe narzędzie debaty o dalszym rozwoju Nowej Muzyki, bez którego już teraz trudno mówić o najnowszej twórczości muzycznej.
.
Łukasz Grabuś, „Didaskalia” 136/2016
~
„Rewolucja cyfrowa” to książka szeroko dyskutowana i spodziewać się należy, że dzięki tłumaczeniu znajdzie ona oddźwięk również w Polsce. Również dzięki temu, że potrzebującym w atrakcyjny sposób wskazuje, co jest dziś prawdziwą nowością („awangardą”, „modą” – jak kto woli). W tym charakterze Lehmann zaspokaja istniejące, żywe oczekiwania, zatem elementy współtworzonego przez autora dyskursu pewnie zadomowią się tu i ówdzie także u nas. W muzyce i w dotyczącym jej dyskursie każdy szuka tego, czego chce – niektórym książka Lehmanna poszukiwania ułatwi, więc i z nawiązaniami do niej spotkamy się zapewne nieraz. Jej wielką zaletą jest ogromne bogactwo ciekawej problematyki. uważam ją za bardzo interesującą przede wszystkim jako diagnozę przemian, technologicznych i socjologicznych, zachodzących w pewnym wycinku muzycznej rzeczywistości.
.
Krzysztof Kwiatkowski, „Odra” 9/2016
~
Krytykowana przez wielu komentatorów koncepcja Lehmanna jest jak dotąd jedyną rozsądną propozycją wyjścia z pseudo-postmodernistycznej stagnacji, która jest obecna, w tak wyraźny sposób w twórczości polskich kompozytorów.
.
Piotr Peszat, deliriumedition.org
~
Harry Lehmann przytacza nie tylko fakty empiryczne i obserwacje dotyczące współczesności, lecz także wyraża szereg prognoz i oczekiwań względem przyszłości muzyki. To książka specjalistyczna, w której padają ważne pytania o przyszłość muzyki, jej artystyczną wartość, estetykę. Autor dzieli się również swoimi przemyśleniami na temat krytyki muzycznej i muzykologii.
BH, onlygoodmusic.pl
~
WYDARZENIA
 .
24.05.2017, Wrocław, Instytut Muzykologii UWr., g. 10:00-16:00
Wykład Harry’ego Lehmanna, dyskusja wokół książki „Rewolucja cyfrowa w muzyce” oraz sympozjum „Cyfrowe tożsamości w muzyce” – organizowane przez Instytut Muzykologii UWr. we współpracy z festiwalem Musica Electronica Nova.

___________________________________________________________________

4.04.2017, Poznań, Pub Tandem, g. 15:00
Prezentacja książki oraz wykład Harry’ego Lehmanna w ramach festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna (cykl Atelier)
____________________________________________________________________
 .
28.11.2015, Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, g. 16:00-20:00
Wykład Harry’ego Lehmanna w ramach festiwalu Rewolucja Cyfrowa Muzyki
____________________________________________________________________

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s